Artsmark Community

The following schools are working towards their Artsmark Awards.

Artsmark Yellow for webjpg

Barking and Dagenham

  1. Becontree primary school (Barking and Dagenham)
  2. Dagenham Park CofE School (Barking and Dagenham)
  3. Eastbury Community School (Barking and Dagenham)
  4. Five Elms Primary School (Barking and Dagenham)
  5. Grafton Primary School (Barking and Dagenham)
  6. Henry Green (Barking and Dagenham)
  7. Hunters all Primary School (Barking and Dagenham)
  8. Monteagle Primary School (Barking and Dagenham)
  9. Northbury Primary School (Barking and Dagenham)
  10. Southwood Primary School (Barking and Dagenham)
  11. Valence Primary school (Barking and Dagenham)

Barnet

  1. Copthall School (Barnet)
  2. Danegrove Primary School (Barnet)
  3. Friern Barnet School (Barnet)
  4. Goldbeaters Primary School (Barnet)
  5. Mapledown school (Barnet)
  6. Northway Special School (Barnet)
  7. Parkfield Primary School (Barnet)
  8. Queenwell Junior School (Barnet)
  9. St Agnes Catholic Primary School (Barnet)
  10. St. Vincent's Catholic Primary School (Barnet)
  11. The Compton School (Barnet)
  12. The Hyde School (Barnet)
  13. The Orion Primary (Barnet)
  14. Woodcroft Primary School (Barnet)
  15. Woodridge Primary School (Barnet)

Bexley

  1. Bexleyheath Academy (Bexley)
  2. Cleeve Park School (Bexley)
  3. Hook Lane Primary School (Bexley)
  4. Northumberland Heath Primary School (Bexley)
  5. Sherwood Park Primary School (Bexley)
  6. St Catherine's School for Girls (Bexley)
  7. St Paulinus C E Primary School (Bexley)
  8. Upland Primary School (Bexley)

Brent

  1. Byron Court Primary and Teaching School (Brent)
  2. Capital City Academy (Brent)
  3. Kilburn Park School (Brent)
  4. Oliver Goldsmith Primary School (Brent)
  5. Our Lady of Grace Junior School (Brent)
  6. Salusbury Primary School (Brent)
  7. Wembley Primary School (Brent)
  8. Woodfield School (Brent)

Bromley

  1. Bishop Justus CE School (Bromley)
  2. Coopers School (Bromley)
  3. Hayes School (Bromley)
  4. Highfield Junior School (Bromley)
  5. Marjorie McClure School (Bromley)
  6. Riverside School (SEN) (Bromley)
  7. Wickham Common Primary School (Bromley)

Camden

  1. Acland Burghley School (Camden)
  2. Hampstead School (Camden)
  3. Torriano Primary School (Camden)
  4. UCS Pre-Prep School (Camden)

Croydon

  1. Bensham Manor (Croydon)
  2. Fairchildes Primary School (Croydon)
  3. Harris Primary Academy Benson (Croydon)
  4. Priory School (Croydon)
  5. Purley Oaks Primary (Croydon)
  6. Red Gates Primary School (Croydon)
  7. Robert Fitzroy Academy (Croydon)
  8. St Giles School (Croydon)
  9. St. Thomas Becket RC Primary School (Croydon)

Ealing

  1. Featherstone Primary and Nursery School (Ealing)
  2. Mayfield Primary School (Ealing)
  3. St. Benedict's Junior School (Ealing)

Enfield

  1. Chace Community School (Enfield)
  2. Kingsmead School (Enfield)

Greenwich

  1. Heronsgate Primary School (Greenwich)
  2. Horn Park Primary School (Greenwich)
  3. James Wolfe Primary School with Centre for the Deaf (Greenwich)
  4. Plumcroft Primary School (Greenwich)
  5. Saint Mary Magdalene Church of England Primary School (Greenwich)
  6. Thomas Tallis School (Greenwich)

Hackney

  1. Hoxton Garden Primary School (Hackney)
  2. New Regents College Pupil Referral Unit (Hackney)
  3. Saint Paul's with Saint Michael's C of E Primary (Hackney)

Hammersmith and Fulham

  1. Woodlane High School (Hammersmith and Fulham)

Haringey

  1. Coldfall Primary School (Haringey)
  2. Lancasterian Primary School (Haringey)
  3. Rokesly Junior School (Haringey)
  4. Stamford Hill Primary School (Haringey)
  5. The Mulberry Primary School (Haringey)
  6. Trinity Primary Academy School (Haringey)

Harrow

  1. Aylward Primary School (Harrow)
  2. Glebe Primary School (Harrow)
  3. Grimsdyke School (Harrow)
  4. Heathland School (Harrow)
  5. Kenmore Park Infant and Nursery School (Harrow)
  6. Pinner High School (Harrow)
  7. St Georges Catholic Primary school (Harrow)
  8. St John Fisher Catholic Primary School (Harrow)

Havering

  1. Engayne Primary School (Havering)
  2. Gidea Park Primary School (Havering)
  3. Harold Court Primary School (Havering)
  4. Rainham Village primary school and Nursery (Havering)
  5. Whybridge Junior School (Havering)

Hillingdon

  1. Deanesfield Primary School (Hillingdon)
  2. Guru Nanak Sikh Academy (Hillingdon)
  3. Ruislip Gardens Primary School (Hillingdon)
  4. Uxbridge High School (Hillingdon)

Hounslow

  1. Crane Park Primary School (Hounslow)

Islington

  1. Robert Blair Primary School (Islington)
  2. St Andrew's C of E School (Barnsbury) (Islington)

Kensington and Chelsea

  1. Parkwood Hall Cooperative Academy (Kensington and Chelsea)

Kingston

  1. Bedelsford School (Kingston)
  2. Fern Hill Primary School (Kingston)
  3. Malden Manor Primary School (Kingston)
  4. Malden Parochial Church of England School (Kingston)

Lambeth

  1. Clapham Manor Primary School (Lambeth)
  2. Dunraven School (Lambeth)
  3. Heathbrook Primary School (Lambeth)
  4. Hitherfield Primary School (Lambeth)
  5. Macaulay C of E Primary School (Lambeth)
  6. Rosendale Primary School (Lambeth)
  7. Wyvil Primary School (Lambeth)

Lewisham

  1. Eliot Bank (Lewisham)
  2. Hatcham Temple Grove Free School (Lewisham)
  3. Horniman Primary School (Lewisham)
  4. Kilmorie Primary School (Lewisham)
  5. Tidemill Academy (Lewisham)

Merton

  1. Hollymount School (Merton)
  2. Ricards Lodge High School (Merton)
  3. St Thomas of Canterbury RC Primary School (Merton)
  4. The Study Preparatory School Wimbledon (Merton)

Newham

  1. Elmhurst Primary School (Newham)
  2. Essex Primary School (Newham)
  3. Gallions Primary School (Newham)
  4. Manor Primary School (Newham)
  5. Ranelagh Primary School (Newham)
  6. Roman Road Primary School (Newham)
  7. Southern Road Primary School (Newham)
  8. St. Francis' RC Primary School (Newham)
  9. St Joachims Catholic Primary School (Newham)

Redbridge

  1. Churchfields Junior School (Redbridge)
  2. Grove Primary School (Redbridge)
  3. Our Lady of Lourdes Primary School (Redbridge)
  4. Parkhill Junior School (Redbridge)
  5. Ray Lodge Primary School (Redbridge)

Richmond

  1. Clarendon School (Richmond)
  2. Hampton Infant School and Nursery (Richmond)
  3. Hampton Junior School (Richmond)
  4. Hampton Wick Infant and Nursery School (Richmond)
  5. Nelson Primary School (Richmond)
  6. Orleans Primary School (Richmond)
  7. St Mary's and St Peter's C of E Primary (Richmond)
  8. Unicorn School (Richmond)

Southwark

  1. Comber Grove primary school (Southwark)
  2. Goose Green Primary School (Southwark)
  3. Harris Primary Academy East Dulwich (Southwark)
  4. Hollydale Primary School (Southwark)
  5. Pilgrims' Way Primary School (Southwark)
  6. St John's & St Clement's CE Primary (Southwark)
  7. The Cathedral School of St. Saviour and St. Mary Overy (Southwark)
  8. Tower Bridge Primary School (Southwark)

Sutton

  1. St Philomena's Catholic High School For Girls (Sutton)

Tower Hamlets

  1. Lansbury Lawrence Primary School (Tower Hamlets)
  2. Mayflower Primary School (Tower Hamlets)

Waltham Forest

  1. Greenleaf Primary School (Waltham Forest)
  2. Henry Maynard Primary School and Nursery (Waltham Forest)
  3. Mission grove Primary School (Waltham Forest)
  4. Thomas Gamuel Primary School (Waltham Forest)
  5. Willowfield Humanities College (Waltham Forest)

Wandsworth

  1. Alderbrook Primary School (Wandsworth)
  2. Broomwood Hall School (Wandsworth)
  3. Earlsfield Primary School (Wandsworth)
  4. Furzedown Primary school (Wandsworth)
  5. Garratt Park School (Wandsworth)
  6. Hurlingham School (Wandsworth)
  7. Sellincourt Primary School (Wandsworth)
  8. Sheringdale Primary School (Wandsworth)

Westminster

  1. Hampden Gurney C of E Primary School (Westminster)
  2. St Barnabas' CE Primary School (Westminster)

Overseas

  1. Ayios Nikolaos Primary School (Overseas)
  2. Episkopi Primary School (Overseas)
  3. Hornbill School (Overseas)

For list of schools that have been awarded their Artsmark Award click here >